Yargıtay Tarihinin En Kritik Seçimine Sayılı Günler Kala Kılıçlar Çekildi

SEYHAN AVŞAR

Seçim öncesi kılıçlar çekildi

Son dönemlerde yargıdaki savaşlar giderek kızışmış vaziyette. Bu durumu Mart ayında yapılacak Anayasa Mahkemesi, Danıştay ve Yargıtay başkanlık seçimlerinden bağımsız okumak mümkün değil. Anayasa Mahkemesi’nin kararlarının Yargıtay tarafından tanınmaması, yüksek mahkemenin yıpratılma çabası ve Danıştay’ın aylar önce verdiği FETÖ’den ihraç edilen 450 yargı mensubu hakkında göreve iade kararının bugünlerde gündeme getirilmesi yaşanan bu süreci özetler nitelikte.

İlk seçim Anayasa Mahkemesi’nde… Mahkeme Başkanı Zühtü Arslan’ın görev süresinin dolması nedeniyle yapılacak başkanlık seçimi için süreç bugün başladı. Nisan ayında başkanla beraber iki üyenin de görev süresi doluyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın atayacağı 3 üye yüksek bürokratlar arasından seçilecek ve bu üyeler AYM’nin yapısını ve Türkiye’nin kaderini belirleyecek kilit noktada olacak.

İRFAN FİDAN KOLLARI YİNE SIVADI

Başkanlık içinse 27 Kasım 2020’de Yargıtay üyesi, 25 Ocak 2021’de Erdoğan tarafından AYM üyesi seçilen İrfan Fidan’ın şimdiden kolları sıvayıp çalışmalara başladığı biliniyor. Fidan kazanır mı bilinmez çünkü Erdoğan’ın yeni atayacağı isimlerin arasından Fidan’a güçlü rakipler çıkabilir.

ERDOĞAN’IN VE MHP’NİN DESTEĞİNİ ALDI

Yargıtay’da da durum benzer. Başkan Mehmet Akarca’nın görev süresi 24 Mart 2024’te doluyor. Yargıtay Başkanlığı için çok sayıda isim gönüllü. Yargıtay 3. Ceza Daire Başkanı Muhsin Şentürk, Yargıtay Birinci Başkan Vekilli Adem Albayrak, Yargıtay Üçüncü Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez isimleri başkan adaylığı için konuşulanlardan bazıları. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin aday Muhsin Şentürk’ü desteklediği Yargıtay kulislerinde konuşuluyor. Şentürk, AYM’nin Can Atalay kararını tanımayan Yargıtay 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Başkanı.

MEVCUT BAŞKANLA YOLA DEVAM

Hakyolcuların kalesi olarak bilinen Danıştay’da da seçim heyecanı var. Ancak diğer mahkemelere göre daha sakin. Çünkü Danıştay Başkanı Zeki Yiğit’in yeniden aday olmasına ve seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x